Najlepszy polski żeglarz oceaniczny, Zbigniew Gutkowski kontynuuje współpracę z marką Energa w sezonie 2014. Jako ambasador programu Energa Sailingpopularny ?Gutek?, będzie dzielił się z młodzieżą swoimi doświadczeniami i zachęcał do czynnego uprawiania sportu. Gutkowski, który wraz z Maciejem Marczewskim przygotowuje się do udziału w prestiżowych regatach okołoziemskich Barcelona World Race, w najbliższym czasie wystartuje na jachcie ENERGA m.in. w Żeglarskim Pucharze Trójmiasta oraz w Polonez Cup Race.
Zbigniew Gutkowski jest ambasadorem programu Energa Sailing od 2012 roku. W tym czasie na jachcie ENERGA wziął udział m.in. w regatach Vendée Globe oraz transatlantyckich regatach załóg dwuosobowych Transat Jacques Vabre 2013, w których wraz z Maciejem Marczewskim zajął 7 miejsce. W tym roku Zbigniewa Gutkowskiego na jachcie ENERGA będzie można obejrzeć m.in. podczas Żeglarskiego Pucharu Trójmiasta, Baltic Sail Gdańsk oraz Polonez Cup Race 2014. ?Gutek? będzie również wspierał inicjatywy z zakresu edukacji żeglarskiej prowadzone w ramach Energa Sailing.
Współpraca ze Zbigniewem Gutkowskim pozwala młodzieży, która bierze udział w programie Energa Sailing na poznanie żeglarstwa oceanicznego i spotkanie z tymi, którzy w tym sporcie osiągnęli wiele. Wartością dodaną jest tu przede wszystkim możliwość korzystania z umiejętności i wspomnień ?Gutka? m.in. z dwóch rejsów dookoła świata, ale przede wszystkim z Jego doświadczeń związanych z pokonywaniem własnych ograniczeń i stawiania sobie nowych wyzwań ? komentuje Katarzyna Kowalska,Dyrektor Biura Komunikacji i Marketingu Energa S.A.
Sezon 2014 to także przygotowania ?Gutka? do startu wraz z Maciejem Marczewskim w prestiżowych okołoziemskich regatach załóg dwuosobowych Barcelona World Race. Wyścig rozpoczyna się 31 grudnia, a jego trasa prowadzi ze stolicy Katalonii przez Cieśninę Gibraltarską na Atlantyk, gdzie załogi będą musiały opłynąć przylądki: Dobrej Nadziei, Leeuwin (Australia) i Horn. Każda para przepłynie blisko 25 tys. mil morskich (ok. 46 300 km). W trakcie wyścigu dopuszczalne są maksymalnie trzy przystanki, za które zawodnicy mają jednak odejmowane punkty. Zakończenie regat planowane jest na koniec marca 2015 r.
Aby osiągać sukcesy w żeglarstwie oceanicznym nie wystarczy ciężka praca i kondycja zawodników. To kosztowny sport, który wymaga doskonałego przygotowania sprzętu. Bez współpracy ze sponsorami praktycznie niemożliwy do realizacji. Cieszy mnie więc, że polskie firmy, takie jak Energa coraz częściej doceniają jego potencjał. Chciałbym, aby w najbliższych latach ta współpraca żeglarstwa i biznesu rozwijała się tak, jak np. na rynku francuskim, gdzie sukcesy na wodzie są doceniane na równi z tymi np. w footballu ? komentuje Zbigniew Gutkowski. Liczę, że współpraca z Energą zachęci również inne znane brandy do zaangażowania w tę dyscyplinę sportu, a my znajdziemy partnera do realizacji naszych kolejnych wyzwań, takich jak Barcelona World Race ? dodaje ?Gutek?.
***
Zbigniew ?Gutek? Gutkowski, skiper jachtu ENERGA, jest pierwszym polskim żeglarzem, który wziął udział w Vendée Globe ? oceanicznych regatach samotników dookoła świata. Do tej pory ukończył dwa wyścigi okołoziemskie ? załogowy (regaty The Race, 2000) i solo (regaty Velux 5 Oceans 2010/11 ? zakończył je wielkim sukcesem ? mimo awarii jachtu i dwóch poważnych kontuzji ukończył regaty na 2. pozycji, dzięki czemu trwale wpisał się do historii światowego żeglarstwa). W 2013 roku, wraz z Maciejem Marczewskim, jako pierwsza polska załoga w historii ukończył na 7. miejscu regaty transatlantyckie Transat Jacques Vabre, uzyskując kwalifikację do najbardziej prestiżowego wyścigu w formule double-handed ? Barcelona World Race 2014/15.
Urodził się 24 czerwca 1973 roku w Gdańsku. Żeglarstwo uprawia od 10. roku życia i jest jednym z najbardziej znanych i doświadczonych polskich żeglarzy. Ma na swoim koncie ponad 130 tysięcy przepłyniętych mil morskich na jachtach klasy: katamaran 85ft, trimaran Orma 60, Volvo 60, Imoca Open 60 oraz Eco
60. Jest ambasadorem programu edukacji żeglarskiej ENERGA Sailing.
Jacht ENERGA to zbudowana w 2007 roku jednostka, zaprojektowana przez francuskie biuro Finot/Conq.
To wyjątkowo szybki jacht klasy IMOCA Open 60, mający opinię trudnego w prowadzeniu, ale niezastąpionego na kursach półwiatrowych. Dane techniczne: materiały ? carbon/nomex, długość
? 18,28 m, szerokość ? 5,94 m, zanurzenie ? 4,50 m, balast pomiarowy -8500 kg, kil węglowy, waga bulby
? 3200 kg, liczba siłowników ? 2, dodatkowe urządzenia ? 2 stateczniki boczne, zbiorniki balastowe ? przednie 1470 l, środkowe 1025 l, rufowe 1750 l, takielunek stały ? PBO (włókna aramidowe), wysokość masztu
? 28 m, powierzchnia żagli na wiatr ? 300 m2, powierzchnia żagli z wiatrem – 550 m2.
ENERGA Sailing ? wspiera młodych żeglarzy
Energa Sailing to program, który został zainicjowany w październiku 2012 roku. Jego założeniem jest promocja żeglarstwa jako dyscypliny sportowej oraz sposobu na aktywny wypoczynek. Wysiłek i walka ze słabościami, które są wpisane w tę dyscyplinę, mają zachęcać oraz aktywizować dzieci i młodzież do stawiania pierwszych kroków w sztuce żeglarskiej i ustawicznego udoskonalania swoich umiejętności. Grupa ENERGA wspólnie z Polskim Związkiem Żeglarskim obok programu edukacji żeglarskiej skierowanego do dzieci, które dotychczas z żeglarstwem nie miały do czynienia, stworzyła program stypendialny, który umożliwi najbardziej utalentowanym zawodnikom dalszy rozwój w swojej klasie żeglarskiej lub zmianę na wyższą. Program Energa Sailing wspierają legendy polskiego żeglarstwa ? kpt Zbigniew Gutkowski oraz przedstawiciele Kadry Narodowej m.in. Przemysław Miarczyński, Piotr Myszka, Paweł Kołodziński itp.