Kasia Kowalska, Marika, Ifi Ude, Marcelina i Maleo Reggae Rockers. Poruszające teksty i rytmy w których pobrzmiewają Daleki i Bliski Wschód. ?Panny Wyklęte/Wygnane? to nowy projekt muzyczny Fundacji Niepodległości, a premierowy koncert nowej płyty odbędzie się już w najbliższą niedzielę, podczas gali Strażnik Pamięci 2014. Transmisję gali i koncertu będzie można śledzić ?na żywo? na telebimie na Placu Zamkowym od godz. 19.00.
Gala wręczenia nagród tygodnika ?Do Rzeczy? dla osób i instytucji szczególnie zasłużonych dla kultywowania i rozwijania polskiej pamięci historycznej, odbędzie się w Arkadach Kubickiego.
Podczas niedzielnej uroczystości, którą poprowadzą Anna Popek i redaktor naczelny ?Do Rzeczy? Paweł Lisicki, poznamy laureatów nagród Strażnik Pamięci. Statuetki zostaną wręczone w trzech kategoriach: TWÓRCA – dla autora dzieła, które przyczynia się do odnowienia pamięci; INSTYTUCJA ? dla muzeum, stowarzyszenia, fundacji, organizacji nowo powołanej lub takiej, która w minionym roku podjęła nowe inicjatywy służące realizacji celów konkursu; MECENAS – dla podmiotu publicznego lub komercyjnego, który w szczególny sposób materialnie wspiera dbałość o pamięć historyczną.
W tym roku wśród szykuje się wielki filmowy pojedynek. Wśród nominowanych są m.in. Jan Komasa za ?Miasto 44?, Jan Ołdakowski z zespołem za ?Powstanie Warszawskie? oraz Tauron Polska Energia za ?Jacka Stronga?. Nominacje otrzymali również m.in. Arkadiusz Gołębiewski za organizację festiwalu Niepokorni Niezłomni Wyklęci, Polskie Radio – za swój portal historyczny, Ośrodek Karta, Centrum Myśli Jana Pawła II i miasto Gdynia.
W oprawie muzycznej ? premierowe wykonania piosenek z płyty ?Panny Wyklęte/Wygnane vol.1.? wydanej przez Fundację Niepodległości. Jak mówią twórcy projektu ? to pierwsza część muzycznej podróży z żołnierzami-tułaczami, opowieść o nieludzkiej ziemi, zesłaniu, Syberii, o walce za ojczyznę i nadziei na powrót do Polski. W warstwie muzycznej pojawiają się wschodnie i południowe brzmienia. Teksty napisały same wokalistki.
Wejściówki na galę i na koncert można otrzymać w tygodniku ?Do Rzeczy?, w najnowszym wydaniu również szczegóły transmisji na Pl. Zamkowym.
NOMINOWANI DO NAGRODY STRAŻNIK PAMIĘCI 2014:
Kategoria: TWÓRCA
- Arkadiusz Gołębiewski ? za twórczość filmową i organizację Festiwalu Niepokorni Niezłomni Wyklęci, podczas którego pokazano działalność konspiracji antykomunistycznej.
- Jan Komasa (?Miasto 44?) ? za wizję i rozmach, dzięki którym potrafił przybliżyć młodemu pokoleniu obraz zrywu powstańczego w 1944 r.
- Andrzej Nowak ? za konsekwencję, stanowczość i odwagę w pokazywaniu historii Polski, jej wielkości jako państwa i oryginalności jej cywilizacji, co szczególnie udało mu się pokazać w książce ?Dzieje Polski?.
- Kajetan Rajski ? za książkę ?Wilczęta. Rozmowy z dziećmi żołnierzy wyklętych?, w której pokazał ciągłość międzypokoleniową łączącą Polaków wokół wartości niepodległej ojczyzny.
- Zespół twórców filmu ?Powstanie Warszawskie? (Jan Ołdakowski z zespołem) ? za rzetelność i troskliwość, z jaką udokumentowali i przywrócili pamięć o powstańcach.
Kategoria: INSTYTUCJA
- Centrum Myśli Jana Pawła II ? za pracę na rzecz zachowania pamięci o Janie Pawle II, patronie polskiej wolności i solidarności, oraz propagowanie twórczości Karola Wojtyły.
- Ośrodek Karta ? za działalność wydawniczą i archiwalną, która służy pokazaniu różnorodności doświadczeń oraz tradycji tworzących Rzeczpospolitą.
- Pismo ?Glaukopis? ? za zaangażowanie na rzecz przywrócenia Polakom tradycji narodowej.
- Portal Polskieradio.pl ? za zebranie archiwalnych nagrań między innymi Radia Wolna Europa, ich przetworzenie i udostępnienie szerokiej publiczności.
- Teatr Nie Teraz (niezależny teatr z Tarnowa) ? za podejmowanie trudnych tematów z polskiej przeszłości.
Kategoria: MECENAS
- Bank Spółdzielczy w Myszkowie ? za pomoc w organizacji takich przedsięwzięć jak konkursy historyczno-literackie ?Polskie więźniarki w Ravensbrück?, ?Prawda i kłamstwa o Katyniu? oraz Festiwalu Pieśni Patriotycznej w Myszkowie.
- Miasto Gdynia ? za zaangażowanie na rzecz projektów historycznych i zrozumienie, czym jest ciągłość pamięci w nowocześnie rozwijającym się mieście.
- SKOK Wołomin ? za nieustanne wsparcie dla twórczości nawiązującej do ważnych faktów polskich dziejów.
- Tauron Polska Energia ? za wkład w produkcję i realizację filmu ?Jack Strong?, dzięki czemu polska opinia publiczna mogła w fabularnej formie poznać losy niezwykłego bohatera, Ryszarda Kuklińskiego.
Więcej informacji na temat konkursu znajduje się na stronie: http://dorzeczy.pl/straznik-pamieci/.
Organizator gali Strażnik Pamięci 2014:
Tygodnik ?Do Rzeczy? to tytuł kierowany przez Pawła Lisickiego. Ukazuje się od stycznia 2013 r. Jest pismem konserwatywno-liberalnym. Na łamach tygodnika publikują m.in. Piotr Semka, Rafał A. Ziemkiewicz, Cezary Gmyz, Waldemar Łysiak, Bronisław Wildstein.
Partnerzy:
Grupa PZU to największa instytucja finansowa w Polsce i jedna z największych w naszej części Europy. Jej początki sięgają lat dwudziestych XX wieku, kiedy to jako pierwsza firma w kraju zaczęła oferować pełen pakiet ubezpieczeń. PZU prowadzi szeroko zakrojone działania z zakresu społecznego zaangażowania w czterech obszarach: bezpieczeństwo, edukacja, zdrowie i kultura. Jako największy polski ubezpieczyciel PZU dba o zachowanie polskiego dziedzictwa kulturowego m.in. poprzez objęcie Mecenatu nad: Zamkiem Królewskim w Warszawie, Muzeum Łazienki Królewskie oraz Muzeum Narodowym w Krakowie wraz z jego najważniejszym oddziałem w Sukiennicach. PZU sfinansował również odzyskanie i renowację obrazu Aleksandra Gierymskiego „Żydówka z Pomarańczami”, który jest obecnie wystawiony w Muzeum Narodowym w Warszawie.
Bank Zachodni WBK to trzecia siła sektora bankowego w Polsce. Coraz silniejszą pozycję zawdzięcza dynamicznemu rozwojowi, dobrym produktom, innowacyjności, konsekwentnemu budowaniu marki i dążeniu do perfekcji w relacjach z klientami. Jest częścią Grupy Santander, która obsługuje ponad 100 mln klientów w 30 krajach świata. Dzięki różnorodności rynków jest to jedna z czołowych grup finansowych świata i największa instytucja finansowa w strefie euro. Bank Zachodni WBK od lat rozwija ideę społecznej odpowiedzialności biznesu, wierząc, że prowadzenie działalności biznesowej w Polsce zobowiązuje do wspierania polskiej edukacji oraz kultury. Jednym z ważniejszych projektów jest program Santander Universidades, wspierający uczelnie, studentów i pracowników naukowych.
Polkomtel to jeden z największych operatorów telekomunikacyjnych w Polsce, świadczący usługi pod marką Plus. Spółka obsługuje 14 milionów klientów. Polkomtel koncentruje się dziś głównie na upowszechnianiu mobilnego dostępu do internetu, w tym najnowocześniejszej technologii LTE, której jest liderem. Od początku swojej działalności Polkomtel jest pionierem we wdrażaniu najnowszych rozwiązań technicznych i teleinformatycznych na polskim rynku. Dzięki takim technologiom, jak HSPA/ HSPA+, CDMA, czy też starszym technologiom 2G i 3G ponad 99% ludności Polski posiada dostęp do Internetu, nie tylko w największych miastach, ale także na obszarach mniej zurbanizowanych. W zasięgu LTE jest już 66,7% mieszkańców Polski.
Fundacja Niepodległości powstała w 2004 roku. Prowadzi działania w zakresie budowania i umacniania pamięci historycznej. Angażuje się w duże ogólnopolskiej projekty (2013 ? Rok Żołnierzy Wyklętych, 2014 ? Rok Żołnierzy Tułaczy) i lokalne inicjatywy. Zwraca się do młodego pokolenia, proponując atrakcyjne formy przekazu (płyta ?Panny Wyklęte?, gry planszowe, rekonstruktorzy z Grupy Edukacji Historycznej). Wydaje pismo ?Kwarta?, książki i filmy. Ratuje polskie zabytki i cmentarze na Kresach.
dostarczył infoWire.pl