Wiadomości branżowe

Powstanie Warszawskie w historia.wp.pl

Powstanie Warszawskie w historia.wp.pl
Po 70 latach od wybuchu, Powstanie Warszawskie niezmiennie wzbudza silne, nieraz skrajne, emocje. Historia.wp.pl przedstawia ten heroiczny zryw niepodległościowy oczami powstańców oraz wybitnych ekspertów. Nikt tak nie opowie o powstaniu, jak sami bohaterowie walk o stolicę. Serwis historia.wp.pl przygotował więc cykl rozmów z uczestnikami dramatycznych wydarzeń z 1944 roku. By móc zrozumieć wybory powstańców i podjęte wówczas decyzje warto jak najwięcej rozmawiać z uczestnikami wydarzeń – mówi Sławomir Cedzyński, Kierownik Działu Serwisów Informacyjnych Grupy Wirtualna Polska – Pozwoli to uniknąć jednoznacznych ocen powstania pisanych wyłącznie z perspektywy miękkiego fotela, wiele lat po odzyskaniu suwerenności. Użytkownicy 

Po 70 latach od wybuchu, Powstanie Warszawskie niezmiennie wzbudza silne, nieraz skrajne, emocje. Historia.wp.pl przedstawia ten heroiczny zryw niepodległościowy oczami powstańców oraz wybitnych ekspertów.

Nikt tak nie opowie o powstaniu, jak sami bohaterowie walk o stolicę. Serwis historia.wp.pl przygotował więc cykl rozmów z uczestnikami dramatycznych wydarzeń z 1944 roku.

By móc zrozumieć wybory powstańców i podjęte wówczas decyzje warto jak najwięcej rozmawiać z uczestnikami wydarzeń ? mówi Sławomir Cedzyński, Kierownik Działu Serwisów Informacyjnych Grupy Wirtualna Polska ? Pozwoli to uniknąć jednoznacznych ocen powstania pisanych wyłącznie z perspektywy miękkiego fotela, wiele lat po odzyskaniu suwerenności.

Użytkownicy Historii WP poznają więc bezpośrednie relacje żołnierzy Armii Krajowej, między innymi tragiczne wspomnienia Stanisława Likiernika. Z kolei prof. Witold Kieżun opowiada w serwisie nie tylko o dramatycznych walkach, których był uczestnikiem i za które odznaczony został przez gen. Bora-Komorowskiego krzyżem Virtuti Militari; powstanie opisuje też w sposób bardzo osobisty i ciepły, wspominając np. kobiety walczące w Warszawie. O jednej z nich, Elżbiecie Zawackiej, należącej do szeregów Cichociemnych, pisze w historia.wp.pl jeden z najpopularniejszych autorów książek historycznych, Wojciech Königsber.

Czytelnicy znajdą też w witrynie opinie ekspertów. Poznają poglądy nt. powstania dyrektora Muzeum Powstania Warszawskiego Jana Ołdakowskiego, producenta filmu ?Miasto ruin? oraz Piotra Zychowicza, autora bestsellerów ?Pakt Ribbentrop-Beck? i ?Obłęd?44?. Tymoteusz Pawłowski na łamach serwisu opowiada m.in. o uzbrojeniu wykorzystywanym przez Niemców podczas oblężenia miasta.

Użytkownikom udostępniono kalendarium wydarzeń z 1944 roku, przedstawiające, dzień po dniu, walkę powstańców o swoje miasto. Dodatkowo, można prześledzić zniszczenia wojenne w Warszawie, sięgając do galerii zdjęć i porównując dawny i obecny wygląd stolicy.


dostarczył infoWire.pl

Źródło Wirtualna Polska SA. Dostarczył
A to już wiesz?  Akcja Rossmanna dla aktywnych

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy