Data publikacji: 2017-07-18
Oryginalny tytuł wiadomości prasowej: GWIAZDY ŚWIATOWEGO JAZZU NA FESTIWALU WARSZAWA SINGERA
Kategoria: LIFESTYLE, Muzyka
To już czwarta edycja Singer Jazz Festival (SJF) w ramach Festiwalu Warszawa Singera. Muzyka jazzowa zajmuje ważne miejsce w ocenie gustów Polaków, co potwierdza rokroczne zainteresowanie tą częścią programu.
GWIAZDY ŚWIATOWEGO JAZZU NA FESTIWALU WARSZAWA SINGERA
To już czwarta edycja Singer Jazz Festival (SJF) w ramach Festiwalu Warszawa Singera. Muzyka jazzowa zajmuje ważne miejsce w ocenie gustów Polaków, co potwierdza rokroczne zainteresowanie tą częścią programu. W tym roku naszym słuchaczom przedstawimy szeroki repertuar muzyki żydowskiej – jazzowej i około jazzowej w wykonaniu polskich i zagranicznych muzyków. Założeniem festiwalu jest przedstawienie muzyki zarówno aszkenazyjskiej, jak i sefardyskiej, tak starej jak i nowoczesnej, aż do awangardy. Publiczności oddajemy przyjemność odkrywania korzeni żydowskich brzmień.
Co czeka słuchaczy podczas IV Singer Jazz Festival?
Jazzową cześć Festiwalu Warszawa Singera zainauguruje koncert polsko-niemieckiego trio, Oleś Brothers & Christopher Dell – „KOMEDA AHEAD” w Synagodze im. Nożyków. Bracia Marcin i Bartłomiej Oleś tworzący autorską muzykę od ponad dziesięciu lat, wraz z jednym z najbardziej kreatywnych improwizatorów na niemieckiej scenie muzycznej, Christopherem Dell, podejmą się interpretacji muzyki Krzysztofa Komedy. Wykonując utwory tej legendy polskiego jazzu, nadadzą im nowy, oryginalny i pełen emocjonalności wymiar.
Wyjątkowym na tle festiwali jazzowych założeniem programowym SJF jest zaproszenie gościa specjalnego, tak zwanego Resident Guest. Jest to zawsze weteran jazzowy, muzyk utytułowany i ceniony autorytet, który w tworzonej przez festiwal przestrzeni spotyka się z młodą, polską sceną jazzową. Tegoroczną gwiazdą SJF będzie Rolf Kühn, światowej sławy klarnecista i saksofonista, który swój pierwszy koncert dał jeszcze w latach 40. ubiegłego wieku. W swoim dorobku ma blisko 30 albumów, skomponował muzykę do kilkudziesięciu filmów i seriali, jest nadal aktywny i twórczy mimo niemal 70-letniej kariery scenicznej.
Na scenach Singer Jazz Festival zaprezentuje się w trzech projektach. W niedawno reaktywowanym Jazz Clubie AKWARIUM wystąpi wraz z polskim trio Jachna/Mazurkiewicz/Buhl. Zespół w składzie z zasłużonymi na polskiej scenie improwizowanej muzykami – trębaczem, kontrabasistą i perkusistą, wydał w 2016 roku bardzo dobrze ocenioną płytę „Dźwięki ukryte”, składającą się z wyimprowizowanych kompozycji przepełnionych duchowością i symboliką.
W tej samej inspirującej przestrzeni nasz Resident Guest wystąpi w towarzystwie muzyków tworzących międzynarodowy projekt Minim Experiment. W skład zespołu wchodzą lider i gitarzysta Kuba Wójcik, włoski kontrabasista Luca Curcio i perkusista Albert Karch. Projekt wykonuje oryginalne kompozycje lidera, skupiające się wokół jazzu, muzyki improwizowanej i awangardy. Płyta tria wydana w ubiegłym roku zyskała tytuł Debiutu Roku według Polish-Jazz.blogspot.com.
W projekcie „Clarinet Summit”, najnowszej inicjatywie dyrektora artystycznego Singer Jazz Festival Adama Barucha, stworzonej specjalnie dla festiwalu – na jednej scenie z Kühnem wystąpią polscy muzycy. Zagra powołany przez wybitnego gdańskiego saksofonistę i klarnecistę Mikołaja Trzaskę, IRCHA CLARINET QUARTET, w składzie z muzykami grającymi na różnych rodzajach klarnetów. Niemieckim akcentem koncertu będzie występ Christiana Dawida, światowej sławy niemieckiego klarnecisty, reprezentującego wschodnioeuropejski nurt muzyki jidysz. O sekcję rytmiczną koncertu zadbają Bracia Oleś.
Projekt „ASEMAN – WHERE MUSIC CROSSES BORDERS” [Niebo – tam, gdzie muzyka przekracza granice] to artystyczna współpraca zespołu ASEMAN BAND – żyjącej w Nowym Jorku izraelskiej artystki Hadar Noiberg oraz irańskich artystów mieszkających w Wiedniu. Fantastyczny jazz i World Music w ich wykonaniu pokazuje głębię kultury i dziedzictwo muzyczne Iranu i Izraela, co jest dowodem na twórczą więź i przyjaźń ponad wszelkimi podziałami politycznymi.
Wystąpi przedstawiciel najmłodszego pokolenia polskiego jazzu, Zbigniew Chojnacki, z utworami ze swojej solowej płyty „Elektrotropizm”. Improwizator, akordeonista, postrzegający muzykę bardzo swobodnie, inspirujący się codziennością i niepozornymi z reguły elementami przestrzeni. Mimo młodego wieku występował już z wybitnymi muzykami sceny jazzowej jak Michał Urbaniak czy Zbigniew Namysłowski.
W „PODRÓŻ DOOKOŁA MÓZGU” zabierze nas 8-osobowa Orkiestra NAXOS. Grupa wspaniałych artystów łączy muzykę grecką, żydowską i arabską z jazzem, funky i muzyką klasyczną pod przewodnictwem lidera Orkiestry – Milo Kurtisa. Album pod tym samym tytułem, powstały ze współpracy Kurtisa z Konstantym Joriadisem, wydany w 2014 roku, uznany został prze tygodnik Polityka za jedno z Wydarzeń Roku.
Tradycyjnie już podczas festiwalu odbędzie się koncert w ramach Nocy Klezmerów. W tym roku na Placu Grzybowskim wystąpi jedna z czołowych izraelskich grup muzycznych Common Bond. Jest zespołem pięciu instrumentalistów i wokalisty, pochodzących z różnych środowisk muzycznych, reprezentujących nowy, oryginalny styl muzyczny – specjalnie napisany i zaaranżowany przez lidera Kobi’ego Shefi. Program zespołu oferuje „starożytne pieśni natury” inspirowane motywami z Bałkanów, Bliskiego Wschodu i zachodniej Afryki. Unikalne dźwięki są kombinacją motywów z muzyki klasycznej, bluesa, rocka i jazzu – w oparciu o nowy styl nadają nowe, świeże, rzadkie brzmienie znanym dźwiękom.
Będziemy mieli okazję wysłuchać wyjątkowej kombinacji muzycznej i kulturowej w wykonaniu peruwiańsko-polskiego rodzeństwa – grupy Marita Albán Juárez Quartet. Marita Albán Juárez jest wokalistką jazzową, muzykologiem i dziennikarką. José Manuel to muzyk wszechstronny, przedstawiciel latin-jazzu, hip-hopu, ale też członek orkiestry Salsa Central. Kwartet uzupełniają Dominik Wania, laureat licznych nagród dla pianisty jazzowego i Andrzej Święs, wielokrotnie nominowany do nagrody Fryderyka basista młodego pokolenia.
Polsko-izraelski koncert Kądziela/Ettun/Zagórski to projekt współpracujących na co dzień perkusisty Adama Zagórskiego i saksofonisty Macieja Kądzieli oraz izraelskiego kontrabasisty i kompozytora Ehuda Ettuna. Muzycy wychodzą poza ramy współczesnej muzyki, ich kompozycje charakteryzują się harmonią a jednocześnie ogromną ekspresją. Prezentują eksperymentalne połączenia holenderskiego hard-bopu z kopenhaską awangardą oraz inspiracją muzyką folkową.
Muzyczne wydarzenia w czasie festiwalu są ważne, ale nie mniej istotne są spotkania z tworzącymi je artystami jazzowymi. Widzowie będą mieli wyjątkową okazję do spotkania z artystami, którzy bardzo rzadko udzielają się w spotkaniach medialnych – Rolfem Kühnem, wybitnym niemieckim klarnecistą występującym na scenie od niemal 70 lat, oraz Hadar Noiberg, izraelską flecistką, kompozytorką i aranżerką mieszkającą w Nowym Jorku. Spotkania poprowadzi światowej sławy krytyk muzyczny, publicysta, propagator i wielki znawca polskiego jazzu, dyrektor artystyczny Singer Jazz Festival, Adam Baruch.
Kontynuacja cyklu Singer Jazz Festival to tradycyjna kultura żydowska w nowoczesnym wydaniu. Jazz w żydowskich aranżacjach jest żywy i prężnie rozwija się, eksperymentuje wielością brzmień i instrumentów. Pod koniec sierpnia Plac Grzybowski stanie się multikulturową areną dla prezentacji wybitnych, innowacyjnych projektów.
Więcej: www.festiwalsingera.pl oraz www.facebook.com/FestiwalSingera
źródło: Biuro Prasowe
Załączniki:
Hashtagi: #LIFESTYLE #Muzyka