Data publikacji: 2017-08-17
Oryginalny tytuł wiadomości prasowej: Barcice w rytmie węgierskiego folku!
Kategoria: LIFESTYLE, Muzyka
Lekcje madziarskich tańców oraz występy energetycznych zespołów – gwarantujemy, że uczestnicy 5. Pannonica Folk Festivalu nie będą mogli ustać w miejscu. Przekonają się, dlaczego to właśnie węgierska muzyka ludowa podbija serca słuchaczy na całym świecie.
Lekcje madziarskich tańców oraz występy energetycznych zespołów – gwarantujemy, że uczestnicy 5. Pannonica Folk Festivalu nie będą mogli ustać w miejscu. Przekonają się, zapewne nie pierwszy raz, dlaczego to właśnie węgierska muzyka ludowa podbija serca słuchaczy na całym świecie. Czekają ich też spotkania, projekcje filmowe i kilkadziesiąt innych wydarzeń towarzyszących. Festiwal trwa od 31 sierpnia do 2 września i wpisuje się w obchody Roku Kultury Węgierskiej w Polsce.
Idealnym wydarzeniem na zakończenie wakacji dla wielbicieli muzyki folkowej w Polsce jest 5. Pannonica Folk Festival, który odbędzie się w Barcicach. W tym roku organizatorzy przygotowali dla uczestników wiele różnorodnych atrakcji, w tym koncerty, warsztaty, filmy zarówno dla młodszych i starszych kinomanów, sztuki wizualne, taniec, biesiadowanie, etno-modę, Guczodisko – bałkańską potańcówkę, węgierski Táncház (Dom Tańca), wędrówki, animacje dla dzieci, a przede wszystkim niezapomniane przeżycia dla kilku tysięcy fanów festiwalu. To wszystko między innymi dlatego, że Węgrzy wystąpią na festiwalu w roli Gościa Specjalnego!
Nie ma w tym nic dziwnego, bo przecież madziarscy muzycy słyną ze swojego profesjonalizmu i niezwykłej wrażliwości. Nie ulega jednak wątpliwości, że Madziarzy zdecydowanie przodują w brzmieniach folkowych. Ta muzyka towarzyszyła im w trudnym okresie komunizmu, a odwoływanie się do tradycji było wyrazem sprzeciwu wobec panującej władzy. I chociaż rzeczywistość się zmieniła, ten gatunek nadal prężnie się rozwija. Czerpią z niego kolejne pokolenia, łącząc go nierzadko z nowoczesnymi brzmieniami. Niesłabnąca popularność węgierskiego folku i towarzyszącego mu ruchowi Táncházów (Domów Tańca) jest wyjątkowa w skali światowej. Warto pamiętać, że z kultury ludowej czerpali również wielcy kompozytorzy tego narodu – Zoltán Kodály oraz Béla Bartók.
Muzyka folkowa w najlepszym wydaniu
Miłośnicy węgierskiej kultury będą mieli okazję zobaczyć występy kilku madziarskich zespołów. Jako pierwszy (31 sierpnia) wystąpi Kerekes Band, który tworzy mieszankę węgierskiego folku z popularnymi gatunkami, a muzykę korzeni traktuje zaledwie jako początek miksowania stylów i pomysłów. Następnego dnia będzie można wysłuchać koncertu grupy Söndörgö – formacja ta łączy ze sobą folklor z domieszką tradycji serbskich i chorwackich. Członkami zespołu są Áron Eredics, Benjamin Eredics, Dávid Eredics, Salamon Eredics i Attila Buzás. Zaś 2 września na gości festiwalu czeka występ Buda Folk Band. To jedna z najbardziej cenionych grup na węgierskiej folkowej scenie muzycznej. Tworzy ją sześcioosobowy zespół, którego członkowie grupy od dzieciństwa mieli kontakt z węgierską muzyką tradycyjną. Wystąpią: Ádám Takács – altówka, skrzypce, śpiew, Andor Maruzsenszki – altówka, Márton Éri – altówka, Sándor Csoóri – altówka, tambura, koboz, śpiew, Soma Salamon – akordeon, flet, Anna Márczi– śpiew, Tamos Kiralyi – kontrabas.
Nie samą muzyką Węgrzy żyją
Oprócz muzycznych występów na gości czeka również wiele innych atrakcji. Będą to stoiska z węgierską gastronomią i winami, pokazy rzemiosła, sztuki ulicznej oraz cyrkowej, projekcje filmowe („Miasto kotów” oraz „To nie są najlepsze dni mojego życia”), a także spotkanie z Krzysztofem Vargą – autorem cenionego cyklu składającego się z „Gulaszu z turula”, „Czardasza z Mangalicą” i „Langosza w jurcie”. W tym roku po raz pierwszy w „Stodole w Odnozynie” zostanie zorganizowany prawdziwy węgierski Dom Tańca, czyli Táncház (odbywają się tam warsztaty tańca i pieśni ludowych, zarówno dla profesjonalistów, jak i amatorów z różnych pokoleń).Wydarzeniu będzie towarzyszyć muzyka na żywo z udziałem zespołów Buda Folk Band i Zoord – kapela ta kultywuje tradycje Csangó, grupy etnicznej o rodowodzie pochodzenia węgierskiego, zamieszkującej na terenach pomiędzy pograniczem mołdawsko-rumuńskim, Bukowiną i Siedmiogrodem. Muzyka w wykonaniu tego zespołu jest energetyczna i niosąca w sobie niezwykłą siłę.
5. Pannonica Folk Festival potrwa od 31 sierpnia do 2 września 2017 r. Współorganizatorem wydarzenia jest Węgierski Instytut Kultury w Warszawie.
Więcej informacji na stronie www.kulturawegierska.pl lub fanpage’u Węgierskiego Instytutu Kultury w Warszawie https://www.facebook.com/hunginst/.
źródło: Biuro Prasowe
Załączniki:
Hashtagi: #LIFESTYLE #Muzyka